Program

ICIE in Dubai

Friday (December 9, 2016)

  • 07:30 09:30 Workshops:
Room A Room B Room C Room D Room E Room F
W1 W2 W3 W4 W5 W6
  • 09:30 10:30  Opening Ceremony
  • 10:30 11:30 Keynote Speaker 1: Joan Freeman, Giftedness in Different Cultures.
  • 11:30 12:30 Keynote Speaker 2: Peter Csermely (President, ECHA), Talent Support Networks as Tools to Discover and Develop Talent and Creativity.
  • 12:30 13:30 Lunch
  • 13:30 15:30 Workshops:
Room A Room B Room C Room D Room E Room F
W7 W8 W9 W10 W11 W12
  • 15:30 16:30 Keynote Speaker 3: Maija Aksela, The Finnish Way to Engage Students and Teachers on Math, Science and Technology Education.
  • 16:30 17:30 Keynote Speaker 4: Arthur Gogatz, Leadership and Innovation: A tempestuous marriage.
  • 17:30 18:00 Coffee Break
  • 18:00 19:00 Keynote Speaker 5: Heinz Neber, Problem-Based Learning.
  • 19:00 20:00 Keynote Speaker 6: Joseph Renzulli, Schools for Talent Development:A Comprehensive Plan for Program Planning and Implementation.

Saturday (December 10, 2016)

  • 08:00 10:00 Workshops:
Room A Room B Room C Room D Room E Room F
W13 W14 W15 W16 W17 W18
  • 10:00 10:30  Coffee Break
  • 10:30 11:30 Keynote Speaker 7: Anies Alhroub:Overexcitabilities or ADHD: The Misdiagnoses of Giftedness.
  • 11:30 12:30 Keynote Speaker 8: Suha Jouaneh Shahin: The Jubilee Institute-Jordan: A Unique Model for Gifted Education and Excellence.
  • 12:30 13:30 Lunch
  • 13:30 14:30 Keynote Speaker 9: Andrew Willmoth: Using TASC to Promote the Development of Thinking Skills in the Context of Cross-Curricular Creative Problem-Solving.
  • 14:30 15:30 Keynote Speaker 10: Taisir Subhi Yamin: Innovation Education.
  • 15:30 16:00 Coffee Break
  • 16:00 18:00 Symposium: Ferial Mansour; Suha Jouaneh; Taisir Yamin, Gifted Education in Arabic Cuntries.
  • 18:00 19:00 Keynote Speaker 11: Don Ambrose (Skype), Creative Intelligence in the 21st Century: Grappling with Enormous Problems and Huge Opportunities.
  • 19:00 19:30 Nana Gulic and Sandra Krpan: ICIE Youth Summit: Engaging Youth for Excellence in International Cooperation.

Workshops

Friday (December 9, 2016)

07:30 – 09:30 Workshops:

  • W1 Taisir Subhi Yamin:Evaluation of Potential Creativity (EPoC) & Developing Productive Thinking Skills. 
  • W2 Anies Alhroub:Multidimensional Identification Model for the Identification of Twice-Exceptional Learners.
  • W3 Nana Gulic and Sandra Krpan: ICIE Youth Summit: Engaging Youth for Excellence in International Cooperation.
  • W4 Arthur Gogatz: Innovation: Two key things you can do to become more innovative.
  • W5 Maija Aksela: ChemistryLab Gadolin as an innovative learning environment.
  • W6 Ferial Mansour: School Evaluation: How to Achieve Excellence in Education.

Friday (December 9, 2016)

13:30 – 15:30 Workshops:

  • W7 Taisir Subhi Yamin: Evaluation of Potential Creativity (EPoC) & Developing Productive Thinking Skills. 
  • W8 Peter Csermely: European Council for High Ability (ECHA): Objectives, activities, and membership.
  • W9 Arthur Gogatz: Decision-making: A new approach to one of the most important areas of business.
  • W10 Andrew Willmoth: Using TASC to Promote the Development of Thinking Skills. 
  • W11 Heinz Neber: Problem-Based Learning.
  • W12 Anies Alhroub: Multidimensional Identification Model for the Identification of Twice-Exceptional Learners.

Saturday (December 10, 2016)

08:00 – 10:00 Workshops:

  • W13 Taisir Subhi Yamin: Evaluation of Potential Creativity (EPoC) & Developing Productive Thinking Skills.
  • W14 Arthur Gogatz: Management tool: Data Elimination for Data Retention. A key management tool for the 21st century.
  • W15 Heinz Neber: Problem-Based Learning.
  • W16  Maija Aksela: ChemistryLab Gadolin as an innovative learning environment.
  • W17 Nana Gulic and Sandra Krpan: ICIE Youth Summit: Engaging Youth for Excellence in International Cooperation.
  • W18 Ferial Mansour: School Evaluation: How to Achieve Excellence in Education.

المؤتمر الدولي الرابع عشر:

التميز التربوي، الابداع والابتكار، تربية الموهوبين

دبي – الإمارات العربيّة المتحدة

(9 10 كانون الأوّل (ديسمبر) 2016)

 

برنامج المؤتمر

اليوم الأوّل (9 كانون الأوّل (ديسمبر) 2016):

  •  07:30 09:30 الورش التدريبيّة
Room A Room B Room C Room D Room E Room F
W1 W2 W3 W4 W5 W6
  •  09:30 10:30  حفل الافتتاح
  •  10:30 11:30 المتحدث الرئيس الأول، جون فريمان: تربية الموهوبين والمبدعين في الثقافات المختلفة.
  •  11:30 12:30 المتحدث الرئيس الثاني، بيتر جيملي: مراكز دعم برامج تربية الموهوبين ودورها في تنميّة الإبداع.
  • 12:30 13:30  الغداء
  • 13:30 15:30  الورش التدريبيّة
Room A Room B Room C Room D Room E Room F
W7 W8 W9 W10 W11 W12
  • 15:30 16:30  المتحدث الرئيس الثالث، مايا أكسيلا: أنموذج فنلندا في تعليم الرياضيات والعلوم والتكنولوجيا.
  •  16:30 17:30 المتحدث الرئيس الرابع، آرثر جوجاتز: القياديّة والابتكار.
  •  17:30 18:00 استراحة
  •  18:00 19:00 المتحدث الرئيس الخامس، هانز نيبر: التعلم القائم على حل المشكلات.
  •  19:00 20:00 المتحدث الرئيس السادس، جوزيف رينزولي: تربية الموهوبين في المدرسة: خطة شاملة وآلية التنفيذ.


اليوم الثّاني (10 كانون الأوّل (ديسمبر) 2016):

  •  08:00 10:00 الورش التدريبيّة
Room A Room B Room C Room D Room E Room F
W13 W14 W15 W16 W17 W18
  •  10:00 10:30  استراحة
  •  10:30 11:30 المتحدث الرئيس السابع، أنيس الحروب: تشخيص ذوي الخصوصيّة المزدوجة.
  •  11:30 12:30 المتحدث الرئيس الثامن، سهى جوعانة شاهين: معهد اليوبيل – الأردن: تجربة فريدة في التميز وتربية الموهوبين والمبدعين.
  •  12:30 13:30 الغداء
  •  13:30 14:30 المتحدث الرئيس التاسع، آندرو ويلموث: أستخدام استراتيجيّة تاسك لتنميّة مهارات التفكير.
  •  14:30 15:30 المتحدث الرئيس العاشر، تيسير صبحي يامين: تربية الإبداع والابتكار.
  •  15:30 16:00 استراحة
  • 16:00 18:00  ندوة، فريال منصور؛ سهى جوعانة شاهين؛ تيسير يامين: واقع تربية الموهوبين في العالم العربي.
  •  18:00 19:00 المتحدث الرئيس الحادي عشر، دونالد آمبروس: الذكاء الإبداعي في القرن الحادي والعشرين.
  •  19:00 19:30 ندوة، نانا جوليش؛ ساندرا كريبان: تنمية مهارات التعاون عبر ملتقيات الشباب.


برنامج الورش التدريبيّة

اليوم الأوّل (9 كانون الأوّل (ديسمبر) 2016):

07:30 09:30  الورش التدريبيّة

  •  W1تيسير صبحي يامين: قياس القدرات الإبداعيّة الكامنة وتنميّة مهارات التفكير المنتج.
  •  W2أنيس الحروب: المنحى المتعدد في تشخيص ذوي الخصوصيّة المزدوجة.
  • W3 نانا جوليش؛ ساندرا كريبان: تنمية مهارات التعاون عبر ملتقيات الشباب.
  •  W4آرثر جوجاتز: شروط الابتكار ومتطلباته.
  •  W5مايا أكسيلا: المختبرات بوصفها حاضنات الإبداع والابتكار.
  •  W6فريال منصور: تقويم المدرسة: كيف يمكن تحقيق التميز التربوي.

اليوم الأوّل (9 كانون الأوّل (ديسمبر) 2016):

13:30 15:30 الورش التدريبيّة

  • W7  تيسير صبحي يامين: قياس القدرات الإبداعيّة الكامنة وتنميّة مهارات التفكير المنتج.
  • W8  بيتر جيملي: المجلس الأوروبي للموهوبين: الأهداف، والعضوية، والمشروعات المستقبليّة.
  • W9  آرثر جوجاتز: مهارات اتخاذ القرار ودورها في الإبداع في مجال الأعمال.
  • W10 آندرو ويلموث: استرتيجية "تاسك" لتنميّة مهارات التفكير.
  • W11  هانز نيبر: التعلم القائم على حل المشكلات.
  • W12 أنيس الحروب: المنحى المتعدد في تشخيص ذوي الخصوصيّة المزدوجة.

اليوم الثّاني (10 كانون الأوّل (ديسمبر) 2016):

08:00 10:00 الورش التدريبيّة

  •  W13تيسير صبحي يامين: قياس القدرات الإبداعيّة الكامنة وتنميّة مهارات التفكير المنتج.
  •  W14آرثر جوجاتز: التحكم والضبط: حذف المعلومات والبيانات بغرض تعزيز الاحتفاظ بها ....
  •  W15هانز نيبر: التعلم القائم على حل المشكلات.
  •  W16مايا أكسيلا: المختبرات بوصفها حاضنات الإبداع والابتكار.
  •  W17نانا جوليش؛ ساندرا كريبان: تنمية مهارات التعاون عبر ملتقيات الشباب.
  •  W18فريال منصور: تقويم المدرسة: كيف يمكن تحقيق التميز التربوي.